Nici PDO

Co to jest za zabieg?

Zabiegi z wykorzystaniem nici PDO i PLLA są doskonałą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych, w porównaniu z którymi odznaczają się niewielką inwazyjnością, a także krótkim okresem gojenia. Procedura polega na tym, że za pomocą specjalnych igieł lub kaniul wprowadza się wybrany rodzaj nici do warstwy skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Następnie usuwa się igłę/kaniulę, a nić pozostaje w skórze, gdzie ma za zadanie spełnić określoną rolę. Założenie nici obarczone jest minimalnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, a odczyn pozabiegowy ogranicza się wyłącznie do obszaru wkłucia. To, w połączeniu z rewelacyjnymi efektami końcowymi sprawia, że zabiegi z użyciem nici PDO i PLLA zyskują coraz większą popularność.

Do czego używane są nici PDO?

Nici PDO wykonane są z materiału syntetycznego zwanego polidioksanonem. Jest to substancja od wielu lat stosowana w medycynie, na przykład do wyrobu rozpuszczalnych szwów chirurgicznych, a od niedawna także do produkcji nici wykorzystywanych do zabiegów medycyny estetycznej. Odkryto bowiem, że nici wykonane z materiału ulegającego całkowitemu samoistnemu rozpuszczeniu w skórze są doskonałą alternatywą dla interwencji chirurgicznych niosących ze sobą większe ryzyko powikłań i wymagających dłuższej rekonwalescencji. To sprawia, że polidioksanon jest materiałem całkowicie bezpiecznym- ulega on stopniowej hydrolizie, by po upływie 6-8 miesięcy od wykonania zabiegu w całości się wchłonąć.
W wyniku tego procesu powstaje głównie woda i dwutlenek węgla, czyli substancje obojętne dla ustroju, a więc niegroźne dla zdrowia. Pozostałe produkty końcowe wydalane są wraz z moczem. Co istotne, polidioksanon wprowadzony do organizmu nie wywołuje reakcji układu immunologicznego oraz nie powoduje powstawania blizn ani zwłóknień. Jedyne ślady, które mogą się pojawić bezpośrednio po zabiegu, to niewielki odczyn zapalny, minimalny obrzęk czy krwiak w obrębie implantu, co jest naturalną odpowiedzią organizmu na procedurę umieszczenia w skórze ciała obcego.
Działanie upiększające zabiegów z wykorzystaniem nici PDO opiera się na dwóch równoczesnych efektach– natychmiastowym mechanicznym podniesieniu luźnej i wiotkiej skóry, a także wydłużonemu oddziaływaniu pobudzającemu produkcję kolagenu i elastyny zachodzącej w tkankach. To bezpośrednio przyczynia się do poprawy gęstości, sprężystości i napięcia skóry. Badania wykazały również wpływ polidioksanonu na produkcję wewnątrzpochodnego kwasu hialuronowego, co także działa korzystnie na wygląd i stan skóry.
W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, używa się jednego z dwóch typów nici PDO: prostych lub haczykowatych. Nici proste mają za zadanie ujędrnienie skóry, zaś haczykowate sprawdzają się m.in. w liftingu okolic twarzy i szyi. Po upływie 2-4 tygodni od wykonania procedury można zaobserwować kolejne pozytywne zmiany w sprężystości i gładkości skóry, pogłębia się też pierwotny efekt osiągnięty zaraz po zabiegu. Pełny efekt końcowy widoczny jest po około 2 miesiącach i utrzymuje się średnio 2 lata.

Jakie zastosowanie mają nici PLLA?

Nici PLLA wykonane są z kwasu polimlekowego, który naturalnie występuje w organizmie i w całości jest absorbowany przez organizm. To oznacza, że zabieg z wykorzystaniem tego preparatu obarczony jest niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych oraz ewentualnej alergii. Nici wprowadzone w skórę tworzą pewnego rodzaju „szkielet”, na którym podpierają się tkanki. Daje to natychmiastowy efekt liftingu wiotkich obszarów skóry, a w dalszej perspektywie pojawiają się zmiany w jej objętości i jędrności. Wszczepione w okolicy twarzy poprawiają jej kontur bez pozostawiania trwałych blizn.
Co więcej, kwas polimlekowy pobudza syntezę włókien kolagenowych w komórkach skóry, co jest podstawowym mechanizmem jego działania. Po zabiegu skóra staje się jędrniejsza, bardziej sprężysta i wyraźnie odmłodzona. Nici PLLA umieszczone w tkance sukcesywnie się rozpuszczają (trwa to około 1,5 roku), co sprzyja biostymulacji i stopniowej odbudowie komórek. To sprawia, że efekty utrzymują się znacznie dłużej.
Zabiegi z użyciem nici PLLA służą przede wszystkim przywróceniu gęstości, elastyczności i witalności skórze, a także sprzyjają opóźnieniu procesów starzenia się tkanek. Sprawdzą się więc w przypadku zmarszczek, wiotkości i ścieńczenia skóry, a także przy utracie jej naturalnego kolorytu. Twarz odzyska świeżość, sprężystość i gęstość. Efekt końcowy utrzymuje się przez okres około 2 lat, jednak trwałość osiągniętych rezultatów uzależniona jest od stylu życia Pacjentki/-ta oraz wyjściowego stanu skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu

infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze;

niewyrównana cukrzyca;

choroby nowotworowe;

choroby autoimmunologiczne;

hemofilia i zaburzenia krzepnięcia

zaburzenia psychiczne;

zaostrzenie przebiegu wszelkich chorób przewlekłych;

terapia lekami przeciwkrzepliwymi (np. kwas acetylosalicylowy, heparyna, acenokumarol);

zła tolerancja iniekcji – tendencja do powstawania bliznowców i zwłóknień;

zastosowanie permanentnych i semipermanentnych wypełniaczy (sylikon, poliakrylamid);

wprowadzenie nierozpuszczalnych implantów w obszarze zabiegowym;

ciąża i karmienie piersią.

Zalecenia pozabiegowe

nie dotykać miejsc nakłuć i ich okolic w dniu zabiegu,

przez 12 godzin nie spożywać alkoholu;

zabiegi pielęgnacyjne na twarzy (demakijaż, mycie, nakładanie kremu) w miejscach implementacji nici wykonywać bardzo ostrożnie, nie stosować ruchów przesuwających przez okres nawet do 30 dni;

przez 7 dni spać na wysokich poduszkach, unikając niesymetrycznego ucisku twarzy w czasie snu;

przez 7 dni powstrzymywać się od intensywnych skurczów mięśni mimicznych twarzy i nie spożywać potraw, które wymagają szerszego otwarcia szczęki i bardziej intensywnego żucia

przez 30 dni zrezygnować z wysiłku fizycznego (np. ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie);

przez 30 dni unikać wahań temperatury i nie korzystać z sauny, łaźni parowych i krioterapii;

przez 30 dni nie wykonywać zabiegów kosmetologicznych w obrębie twarzy (masaż, fale radiowe, ultradźwięki), nie korzystać z zabiegów stomatologicznych;

Bezpośrednio po zabiegu widoczny jest efekt mocno przerysowany, który „układa” się około 2-3 tygodni, ostateczne gojenie trwa 4-6 tygodni.

Efekty zabiegu utrzymują się około roku. Wówczas zabieg można powtórzyć.