Retinol

Retinol to organiczny związek chemiczny z grupy retinoidów, który jest nazywany także witaminą A. Jest jednym z najskuteczniejszych składników aktywnych w kosmetykach i preparatach medycznych stosowanych w celu poprawy wyglądu skóry, redukcji zmarszczek, poprawy jej elastyczności, kolorytu, redukcji zmian trądzikowych.

W kosmetologii wykorzystywane są różne formy retinoidów, głównie estry retinolu, retinal, izotretynoina, tretinoina.

Działanie

Retinol działa na poziomie komórkowym, wpływając na procesy wewnątrzkomórkowe. Stymuluje produkcję kolagenu, który jest kluczowy dla utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Ponadto, retinol wpływa na keratynizację, czyli proces tworzenia i złuszczania naskórka, co prowadzi do redukcji zmarszczek i przebarwień skóry. Retinoidy stosowane miejscowo odgrywają niezwykłą rolę w leczeniu trądziku, zmniejszają zarówno widoczne zmiany, jak i hamują rozwój mikrozaskórników i nowych zmian. Pomaga również odblokować pory i ogranicza wydzielanie sebum, co prowadzi do zmniejszenia liczby wyprysków.
Stosowanie retinolu wymaga jednak ostrożności, ponieważ może powodować podrażnienie skóry, a także wzrost wrażliwości na słońce. Retinol należy wprowadzać stopniowo, aby wykluczyć reakcje alergiczne oraz przeprowadzić proces retinizacji. Proces ten polega na stopniowym „przyzwyczajaniu” skóry do tego składnika. Okres ten wymaga szczególnej obserwacji skóry oraz stosowania pielęgnacji dbającej o prawidłowy płaszcz hydrolipidowy skóry.

Retinol zalety

Podsumowując, retinol to skuteczny składnik kosmetyków i preparatów medycznych, który może pomóc poprawić wygląd skóry, redukując zmarszczki, przebarwienia i trądzik. Stosowanie retinolu wymaga jednak ostrożności i powinno być poprzedzone konsultacją doświadczonym kosmetologiem, aby dobrać odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi z wykorzystaniem tego składnika.
W gabinecie Izabela Niski Estetic Clinic w Rzeszowie, dostępne są różnego rodzaju zabiegi oparte na tym niezwykle silnym składniku aktywnym jakim jest retinol. W ostatnim czasie wprowadzony został zabieg Retishot, który wykorzystuje najwyższe stężenie – 25% czystego retinolu, pozwala osiągać niezwykłe efekty zabiegowe.